2010. május 5., szerda

Fejlesztés RailWorks alá - majdnem ingyen

Felmerült Ptmarci fórumán, hogy a RailWorks kiegészítők tulajdonképpen miért fizetősek, vagy miért is ne lehetnének azok. A gondolatmenetet CZKKRGBR indította el bennem, aki sok igen kényes és találó megjegyzést fűzött az ötlethez, elsősorban azt a részét kiemelve, hogy maguk a fejlesztők sem dolgoznak legális szoftverekkel, ezért nem várhatnak pénzt a saját munkájukért. Nos ez nem teljesen így van. Lássuk, hogyan lehet RailWorks alá fejleszteni költséghatékonyan.

1. Operációs rendszer
Jelen cikket egy Ubuntu Linux 9.10 rendszeren futó Firefoxban írom. Mondanom sem kell, hogy ingyenes, és a szoftverek bőségszaruját hajlandó elénk önteni, ha kicsit hajlandóak vagyunk cserébe tanulgatni a lelkivilágát. Azonban meg kell mondjam, nekem sem kellett sokat tanulni, az Ubuntu már nagyon közel áll kényelemben a Windows rendszerekhez. Rögtön hallom a felkiáltásokat, hogy "dehát azon nem megy a RailWorks!" de ez is tévedés. Több lehetőség is mutatkozik arra, hogy elinduljon. A WINE például (1.2 verzió) elindítja, és ha minden windows komponens korrektül telepítve van, akkor fut is. De a másik lehetőség a VirtualBox, amelyre feltelepíthetünk egy próbaverziós Windowst, és az image-t lementjük, ezen is tökéletesen fut a RailWorks.

2. 3D szerkesztő
Sajnos nem létezik még 3DS Max klón a Linux alá, de azért nem kell elkeseredni. A Blender ezen a téren a Linuxos 3D tervezés zászlóshajója, és létezik hozzá néhány Python script, amely exportálja a szükséges IGS és IA állományokat. Gyakorlatilag ugyanazt a végeredményt kapjuk, mint 3DS Max alatt.

3. Textúra szerkesztő (2D)
Erre a Photoshop-ot szokták használni, amit tökéletesen utánoz a GIMP. Amit PS-ban meg lehet csinálni, azt a GIMP-ben is, de textúrázásra meg egyszerűen tökéletes. Talán még jobb is bizonyos szempontból, mint a PS.

4. RailWorks
Ez az egyedüli szoftver, amit meg kell vásárolni. A Steam letölti és frissíti, a többi a virtualizáció munkája, ami elég jó.

Sok a kérdés, és a bizalmatlanság azt illetően, hogy a Linux az adott gépen valóban úgy fut-e, ahogy kell. Jelenleg az én gépem egy régi Core 2 Duo CPU-s laptop, sima Intel video vezérlővel, és úgy fut rajta, hogy gyönyörű nézni. Nem árt utána olvasni, hogy a realtime kernel legyen feltelepítve (linux-rt), illetve a konfigurálás is fontos, de én pl mindenre találtam választ az interneten.

Végezetül pár szó a jogokról: a felhasznált szoftverek (a RailWorks kivételével) a GNU licensz alá tartoznak, amely kimondja, hogy a szoftvereket mindenki szabadon továbbfejlesztheti, ha követi a szabályokat. Továbbá az is benne áll, hogy a szoftvert tilos pénzért árulni. Ez azonban nem vonatkozik a szoftverekkel előállított termékekre, így tulajdonképpen ha elég ügyes az ember, egy RailWorks áráért cserébe moddolhat és fejleszthet kedvére.

1 megjegyzés:

  1. Hello
    Hogy bírtad működésre a RailWorks-öt Ubuntu alatt?
    Felraktam Wine-nal plusz a Physx-et is.

    VálaszTörlés